Thorborgs Dagbog med Martin Thorborg

Thorborgs Dagbog · Episode 19 · 10. juli 2023 · 10:04

Jannie og jeg har købt det meste af Capino og Saxis tilbage. Om at finde investorer, købe eller sælge en virksomhed og holde to vigtige iværksætterservices i gang.

Lyt til episoden

Redigeret fra podcasten den 10. juli 2023. Erfaringer, planer og tal beskriver tidspunktet for optagelsen.

En sommer med nye planer

Vi er midt i sommeren, og der har været nogle dejlige dage. Jeg er lige kommet hjem fra Kolding, hvor Jannie og jeg har besøgt hendes familie og været på vores årlige tur i nattelivet.

Vinbaren er et af mine favoritsteder. Gode cocktails og nogle pissehyggelige gutter bag baren. Hvis jeg havde sådan et sted i Vedbæk, ville jeg ikke have noget liv og nok heller ikke noget pas. Så det er måske meget godt, at det ligger i Kolding.

Men jeg er også glad og stolt af noget andet: Jannie og jeg har købt det meste af Capino og Saxis tilbage.

Saxis begyndte som en del af Amino

Jeg var med til at stifte Saxis som en del af Amino for omkring ti-tolv år siden. Det er en virksomhedsbørs, hvor man kan købe og sælge små og mellemstore virksomheder.

Der er typisk nogle hundrede virksomheder til salg, og gennem årene er der blevet solgt et par tusind. Jeg synes, det har været en vigtig del af at gøre det lettere at købe og sælge mindre virksomheder.

Capino var jeg med til at stifte for omkring fem-seks år siden. Det er en børs for investeringer og lån. Hvis man mangler kapital til sin virksomhed, kan man finde investorer og tage kontakt.

Som jeg husker det, er der omkring 500–600 investorer og 400–500 virksomheder registreret, som søger lån eller investeringer.

Et tilbagekøb uden dramatik

Dengang vi byggede virksomhederne, fik min partner Nikolaj Frisch og jeg Christian, Niels og Morten med. De købte halvdelen og har drevet dem i mange år og gjort det rigtig godt.

Men der er sket meget i deres liv. De er blevet fædre og har fået lyst til at lave andre ting. Christian vil gerne lave zombiespil, for at det ikke skal være løgn. Jeg er ikke lige så passioneret omkring zombier, men jeg glæder mig til at følge det.

Derfor har Jannie og jeg købt det meste tilbage fra mine tidligere partnere. Det er sket i ro og fordragelighed. Alle er glade og tilfredse, så der er ingen dramatik i det. Nu glæder jeg mig til at se, hvad vi kan drive det til.

Mette skal drive forretningerne

Vi har hyret Mette, som har været med til at drive Amino i mange år. Hun har været på barsel og arbejdet som selvstændig konsulent, men har fået lyst til at blive ansat igen.

Jeg er stadig administrerende direktør i Dinero, så jeg kan ikke bare bruge min arbejdstid på de andre virksomheder. Jeg vil hjælpe med gode råd og markedsføring, men det er primært Mette, som skal drive de her services sammen med Jannie.

Hvordan rollerne præcis bliver fordelt, ved jeg ikke endnu. Lige nu er Jannie frygtelig travl med Klippen Hotel i Gudhjem. Hun sidder med bookinger og har gang i højsæsonen, og det skal hun have lov til.

Sidste år var hårdt på mange måder. Sådan er det også som iværksætter, når man starter noget nyt. Men i år går det godt, og det er dejligt at se. Jeg glæder mig til at samle hende og Mette om de nye opgaver.

Hvor finder man en investor?

Jeg synes, Capino og Saxis løser to vigtige opgaver i det danske iværksætterland. Hvis man søger en investering, hvor starter man så? Hvem skal man kontakte?

På Capino kan man for eksempel undersøge, hvem der investerer i webshops. Så får man en liste over investorer og en kort præsentation af dem.

Måske har en investor selv drevet og solgt en virksomhed og har nu lyst til at bruge sine erfaringer som investor og bestyrelsesmedlem. Du kan få en indflyvning til personen og kontakte vedkommende gennem servicen: Jeg har en virksomhed, som ser sådan her ud. Kunne det være interessant at tage en snak?

Jeg har selv brugt Capino flere gange og bliver også jævnligt kontaktet gennem min annonce. Lige nu har jeg nok lidt for meget på tallerkenen til nye investeringer. Men jeg kigger stadig på, hvad der lander i indbakken. Det er spændende at se, hvad folk arbejder med.

En virksomhed kan være god, selv om ejeren vil videre

Saxis handler om køb og salg af virksomheder. Nogle starter en virksomhed og driver den et par år, men bliver så tilbudt et fuldtidsjob. Andre får børn, vil skifte branche eller får lyst til et almindeligt lønmodtagerjob.

Det betyder ikke, at virksomheden er dårlig. Det kan bare være, at ejerens fokus har ændret sig. Ligesom man kan få lyst til at skifte job, kan man få lyst til at sælge sin virksomhed.

Andre har startet to virksomheder. Den ene går supergodt, mens den anden bliver lidt lunken, fordi man ikke har tid til begge. Så kan man sælge den til en, som måske kan tage den længere, end man selv kan.

Services, som folk skal have råd til

Jeg har ikke koncentreret mig voldsomt om Capino og Saxis de sidste tre-fire år, fordi jeg har haft travlt med Dinero. De har egentlig stået og trillet. Indtægterne har cirka dækket udgifterne.

For mig handler det meget om, at de her services skal findes i Danmark. Man skal kunne finde investeringer og lån, sælge sin virksomhed eller finde en, man kan overtage. Jeg synes ikke, den opgave ellers bliver løst særligt godt.

Det er også derfor, priserne er lave. Vi kommer måske til at sætte dem lidt op. Mette skal have løn, der er hosting, markedsføring på Google og programmeringsopgaver, når noget skal forbedres eller går i stykker. Jeg gider ikke betale for at drive dem. Men tanken er stadig, at alle skal have råd til at bruge dem.

Du skal selv undersøge oplysningerne

Den lave pris betyder også, at vi ikke undersøger og kontrollerer alt, som brugerne skriver. Hvis noget er indlysende svindel, fjerner vi det selvfølgelig. Men vi har ikke sat os ned og gennemgået hver eneste virksomhed, ejer og oplyste omsætning.

Det er brugernes oplysninger, og dem kan vi ikke stå inde for. Hvis servicen skulle indeholde den slags undersøgelser, skulle den koste et helt andet beløb. Så skal man gå til en virksomhedsmægler, og det koster naturligvis mere.

Det gælder både som køber, sælger, investor og virksomhed, der tager imod en investering. Brug servicen til at finde hinanden, og sørg selv for at undersøge, hvad du går ind i.

Jeg vil gerne høre, hvad vi kan gøre bedre

Nu skal jeg kigge på forretningerne med lidt nye øjne. Hvis du har forslag til forbedringer eller noget andet at sige, vil jeg gerne høre det.

Så kan Mette, Jannie eller jeg se på, om vi kan gøre noget bedre. Jeg mener sgu, at vi fortjener de her services i Danmark.

Tak, fordi du lukkede mig ind i dit headset eller din stue. Hav en fortsat god sommer.