Gå til indhold

Se tingene fra den anden side

· Martin Thorborg

Se sagen fra den andens side, før du svarer på en mail, som irriterer dig. I videoen fra 2010 fortæller jeg om at have kontakt med mange forskellige mennesker og om at blive bedre til at forstå deres reaktioner.

Se sagen fra den andens side, selv når du er uenig

Jeg havde brugt nogle dage på at svare mails, mens vi var syge derhjemme. Det slog mig igen, hvor forskelligt mennesker kan se på den samme situation.

Tidligere var jeg hurtigere til at læse noget som en fornærmelse og svare tilbage. Men det kunne give mere ballade, mere arbejde og en dårligere relation.

Nu prøvede jeg oftere at spørge mig selv, hvad der kunne ligge bag. Var personen presset? Havde vedkommende misforstået noget? Var der en anden forklaring end den, jeg først så?

En pause kan give et bedre svar

Jeg kender selv at være kort for hovedet, når jeg har meget om ørerne. Den tanke kan gøre det lettere at læse en andens besked med lidt mere tålmodighed.

Det betyder ikke, at man skal acceptere alt. Jeg siger også i videoen, at man ikke behøver arbejde sammen med nogen, som man ikke kan eller vil samarbejde med.

Men man kan tage en dyb indånding og forsøge at svare roligt. Måske kan en misforståelse afklares, eller samarbejdet kan afsluttes på en ordentlig måde. Læs også Min vej som leder om mine erfaringer med mennesker og samarbejde i virksomheder.

Vælg, hvilke slagsmål du vil tage

Jeg fortæller også om mange urimelige mails, som jeg valgte ikke at reagere på. Min erfaring var, at et aggressivt svar nogle gange bare gav mere af det samme.

Min pointe var at bruge energien på et brugbart svar frem for automatisk at slå igen. Det er ikke at opgive sit eget synspunkt. Det er at prøve at forstå situationen, før man vælger, hvad man vil gøre.

Tre dage som sygeplejerske og med mail i indbakken

Du har ikke hørt fra mig i nogle dage, fordi jeg har været forkølet. Min kone har også været syg, og hun har haft det lidt værre end mig. Så jeg har rendt rundt og været sygeplejerske i tre dage, samtidig med at jeg selv har været syg og har svaret mails. Det har været lidt halsende, men sådan er livet.

Jeg er involveret i mange projekter og hjælper mange forskellige mennesker. Når jeg svarer så mange mails, slår det mig igen, hvor ufatteligt forskellige mennesker er. Det ved jeg selvfølgelig godt, men jeg går ikke altid og tænker over, hvor vildt forskellige vores vinkler kan være.

Jeg er blevet bedre til at spørge om motiverne

Før i tiden så jeg meget mere tingene fra min egen side. Det gør jeg selvfølgelig stadig. Men efterhånden som jeg er blevet ældre og mere voksen, prøver jeg oftere, når jeg har overskuddet til det, at sætte mig i den anden persons sted.

Hvad er deres motiv for at gøre, som de gør? Det spørgsmål kan flytte noget.

Min kone ser nogle gange mails, jeg får, og siger: Er du sindssyg, jeg ville gå amok. Hvad fanden bilder de sig ind? Jeg kan godt svare, at hun har fuldstændig ret. Det kan være komplet urimeligt. Men mit liv er for kort til at tage alle de slagsmål.

Ofte er det faktisk gode mennesker, som gerne vil det godt. De misforstår bare noget og ser kun situationen fra deres egen vinkel.

Fornærmelser eller en dyb indånding

Jeg kan vælge at se det hele fra min side. Så kan jeg tage mange ting som fornærmelser, tåbelighed og smålighed, rage uklar med folk og få en masse ballade. Resultatet er mere arbejde, mere modstand og flere fjender.

Eller jeg kan sige: Okay, så må jeg være den voksne. Jeg må være den, der tager en dyb indånding og kigger på, hvad der foregår.

Det kan være en, som selv har bedt om et nyhedsbrev, men pludselig synes, det er for galt at skulle trykke på afmeldingslinket i bunden. Måske gider vedkommende ikke gøre sig den ulejlighed.

Det kan være nogen, jeg arbejder sammen med, som ser sagen fra en fuldstændig anden side. Eller en ven, der igen vil låne penge og lystigt har glemt, at sidste gang tog det syv år at få dem tilbage. Der er alle mulige besynderligheder, man kan komme ud for.

Koldt vand i blodet betyder ikke, at du opgiver dig selv

At tage en dyb indånding er ikke det samme som at gå på kompromis med sig selv. Selvfølgelig skal du gøre de ting, du vil gøre. Og du skal ikke nødvendigvis arbejde sammen med mennesker, som irriterer dig, eller som du ikke kan lide.

Men prøv at slå koldt vand i blodet og spørge: Hvilken situation står den her person i? Er vedkommende presset? Hvordan er jeg selv, når jeg er presset?

Jeg kan også være lidt kort for hovedet. Måske er det præcis det, den anden gennemgår lige nu. Hvis jeg svarer afslappet og stille og roligt, kan der komme noget godt ud af det: Skal vi ikke lige kigge på det igen? Jeg forstår godt, at du er lidt presset.

Kvinden, der sendte mig 15 mails om dagen

Jeg fortæller i videoen om en kvinde, som bliver ved med at sende mig sindssyge mails. Omkring 15 om dagen, med ting om Obama, FBI og Uri Geller og alt muligt andet.

Nogle gange er hun meget venlig. Så begynder hun pludselig at sende mails om, at jeg har lovet hende en Mac. Jeg har aldrig svaret på hendes mails og har ikke givet hende det løfte. Jeg opfatter hende som et stakkels menneske, der har det svært.

Før i tiden kunne jeg måske være blevet aggressiv, især i begyndelsen, hvor hun godt kunne formulere sig. Jeg kunne have skrevet tilbage, at nu måtte hun stoppe alt det der.

Men hvad ville jeg få ud af det? Måske ville hun skrive endnu mere og også begynde at ringe. Jeg har tidligere oplevet, at den slags kunne udvikle sig på den måde.

På det her tidspunkt lader jeg hende komme af med sin galde over verden uden at reagere. Så får jeg mailsene, men oplever ikke mere end det. For mig fungerer det bedre end at gøre det til en konflikt.

Et brugbart svar eller en ordentlig afslutning

Når du får en mail, som du oplever som utaknemmelig eller urimelig, eller som bare går dig på nerverne, så tag en enormt dyb indånding. Spørg dig selv, hvem personen er, hvor gammel vedkommende er, og hvilken situation vedkommende sidder i.

Prøv at se sagen med den persons øjne. Måske begynder du at forstå reaktionen, selvom du selv ville have grebet det helt anderledes an. Måske har personen ikke det menneskelige overskud, den indsigt eller de evner, der skal til for at kommunikere ordentligt lige nu.

Det kan hjælpe dig med at skrive et brugbart og fornuftigt svar. Måske skal samarbejdet afsluttes, men så kan det ske på en god måde. Måske kan det fortsætte, fordi du nu forstår det, der i første omgang virkede så besynderligt.

Jeg er stadig forkølet og kan godt blive lidt bablende, men det er noget, jeg har siddet og filosoferet over. Mange synes nogle gange, jeg er for overbærende og finder mig i for meget. Jeg synes til gengæld ofte, at jeg kommer enormt godt ud af det i sidste ende.

Jeg kan enten afslutte samarbejdet eller finde en vej videre, uden at det hele bliver til et slagsmål. God weekend, og jeg håber at være mere frisk i næste uge.

Dbh Martin

Kommentarer

  1. Hey

    En ting jeg tit tænker på i de situationer, er at man kan tænke på at det irriterende menneske du står overfor, sikkert bare er en i kedelig fase af deres liv. Måske møder man dem 5 år senere, og så er alt anderledes, og de kan godt selv se at den var helt gal.

    Sådan kan man tænke, både fordi det ofte er sandt, for at få blodtrykket ned nu og her og fordi man sikkert også gerne selv vil have den snor på et tidspunkt, eller tidligere har haft brug for at have den

  2. Hvor rigtigt. Selvfølgelig er det en velkendt ting, men altid godt at få sat ord på den. Tak. Og god bedring.

  3. Hej Martin
    Tak for et super godt indslag – den holdning er der mange der kan lære noget af – håber der er mange der hører det 🙂
    Mvh
    Sune

  4. Hej Martin
    Jeg synes at du er inde over to forskellige ting.
    Dels synes jeg at man skal være påpasselig med, hvad man skriver i sine mails. Når man som modtager ikke har andet at forholde sig til, så kan det skrevne let misforstås.
    Dels er du også inde på den måde, som vi dømmer andre folk på. Ofte pakker vi andre folk meget hurtigt ind i nogle sterotype kasser ud fra måske en enkelt handling og så tror vi at sådan er denne person. Som du også er inde på, så kan der være mange forskellige ting, der kan spille ind, når en person skriver en uforskammet mail – hvilket jeg ikke kan forstå at man gør. Så vi skal også passe på med at dømme andre hurtigt også selvom mange siger at første håndsindtrykket ofte er rigtigt. Det er ikke min opfattelse idet mennesker er meget mere komplekse end det indtryk man som modpart kan få på måske under 1 minut.
    Så mit råd er klart at man skal passe på med, hvad man skriver i ens mails og være påpasselig med at dømme andre for hurtigt.
    God weekend.
    Hilsner fra
    Henrik

  5. Hej Martin

    For det første er jeg glad for du nu selv nævner det med folk der er for dovne til at bruge unsubscribe. Det var faktisk det et af mine første spørgsmål (dengang Thorborgs Talkshow kun var lyd) handlede om. Det var ikke fordi vedkommende spammede sine lister, men netop frustrationen over at folk ikke bare kunne afmelde sig, men sagtens kunne bruge en masse tid (og energi) på at opsøge mailadresse for i stedet at hælde en masse galde ud.

    Dengang var svaret så fra den høje ende – netop mistanken om at der blev reklameret for noget irrelevant. Nu har du selv mærket folks dovenskab [læs: sommetider "dumhed"], og jeg synes stadig det er flot du generelt kan tage tingene så roligt.

    Nogle tråde har tidligere udartet sig underligt i flere fora – og kun de steder hvor optimismen blomstrer vokser, hvorimod mange andre gennem tiden er forsvundet. Derfor er det også vigtigt, at den nuværende positive ånd på bl.a. Amino fortsætter. Det ville være en skam hvis smålighed fik lov til at blomstre, og på det punkt synes jeg Aminoerne fortjener stor ros for at følge dit eksempel. Det giver et hyggeligt sammenhold – også selvom mange ikke kender hinanden IRL.

    God bedring med at komme helt op på dupperne, og tak for den vedvarende inspiration. Det er altid hyggeligt at se dit kontrafej og høre hvad du byder på. 🙂