Gå til indhold

Jeg giver besøg til dit website, hvis du gi’r en t-shirt

· Martin Thorborg

Merchandise i mine videoer var en tosset idé, jeg fik i oktober 2010 efter at have set en TED Talk. Jeg ville lave noget sjovt med videoerne og samtidig hjælpe nogle af de mennesker, som fulgte med.

Merchandise i mine videoer mod et tak

Min tanke var, at virksomheder kunne sende en t-shirt, en kasket eller andre ting med deres logo. Hvis jeg valgte at bruge det i en video, ville jeg skrive et tak og linke til virksomhedens website.

Jeg ville altså selv få tøj eller andre ting til gengæld for omtalen. Jeg beskrev det som fis og ballade, og der lå ikke en måling eller et løfte om et bestemt antal besøgende bag.

Min invitation fra oktober 2010

Adressen og størrelserne nedenfor er de oplysninger, jeg gav dengang, hvor jeg boede i USA. De er bevaret som en del af den oprindelige invitation.

Læs også om hvordan jeg fandt inspiration til nye idéer.

En TED Talk gav mig lyst til at lave noget skægt

Jeg har fået en tosset idé. Jeg sad og så en TED Talk, og hvis du ikke kender de videoer, så kom i gang. Jeg synes, det er en fantastisk række videoer, hvor dygtige og kloge mennesker får omkring 18 minutter til at fortælle om noget.

I videoen kan jeg ikke lige huske navnet på ham, jeg så. Han havde lavet nogle virale ting på internettet og brugte sjove påfund kunstnerisk. Det inspirerede mig til at tænke på noget skægt, jeg selv kunne gøre. Undervejs får hunden også lige en hilsen; det er den slags små afbrydelser, der følger med mine videoer.

Hvorfor skal jeg kun gå i Billabong?

Jeg synes, det er sjovt at hjælpe andre mennesker, og jeg kan samtidig godt lide at lave noget, der er lidt skægt. Jeg laver jo allerede de her videoer. Hvorfor skal jeg så kun gå i Billabong? Det kunne måske være dit firma, jeg havde på.

Min idé er, at du sender mig en t-shirt eller noget andet med dit logo eller firmanavn. Det kan være smarte solbriller, en kasket, reklamebukser, strømper eller en anden tosset ting, man kan tage på.

Hvis du sender det til mig her i USA, kan det være din ting, jeg vælger at have på i en af de næste videoer. Så vil jeg skrive et lille tak ved videoen med et link til dit website.

Har du et website, som du gerne vil have lidt besøgende ind på, og har du noget merchandise, så er det altså idéen. Der ligger ikke flere store tanker bag. Det er bare fis og ballade.

Og måske får jeg på den måde et års forbrug af billigt, grimt reklametøj: sokker, kasketter og t-shirts. Jeg griner selv lidt af det. Det kan være, at du får dit logo at se på mit glade ansigt eller min glade, grimme krop.

Jeg sagde i videoen, at jeg ville lægge adressen under indlægget på Thorborgs Talkshow. Den oprindelige adresse og mine trøjestørrelser står herunder som en del af invitationen fra 2010.

SPAMfighter
433 Plaza Real, Suite 275
Boca Raton, Florida  33432
USA

Jeg bruger størrelse large/x-large i trøjer.

Min oprindelige inspiration var Ze Franks TED Talk: My web playroom.

Kommentarer

  1. God ide med størrelse, den er nu tilføjet indlægget og husk, dem der sender først, får nok størst opmærksomhed 🙂

    Dbh Martin

  2. Hej Martin.
    Det er da en GENIAL branding idé.
    Jeg er straks gået igang med planlægningen af noget Nielco IT / Nielcoshop.dk beklædning til dig. 😎

    Hav en god weekend.
    Dbh. John

  3. Fed idé!

    Det må da kunne tænkes i et endnu større perspektiv.

    Jeg tænker lidt at diverse producenter jeg arbejder med gerne vil sende mig alverdens merchandice, kaffekopper, bøger, kuglepenne, USB-nøgler, laserpenne, syrlige drops osv. osv.. ja, og T-shirts 🙂

    Men jeg har hverken tid til at tage det med på messer (hvor jeg forøvrigt ville kunne få det alligevel) og jeg kan heller ikke bruge det hele – f.eks. 40 kaffekopper – SELV…

    Så hvis man på en lignende måde i bedste Thorborg ånd kunne dele det ud til nogle som faktisk har brug for det og agter at bruge det, ja, så kunne man måske sætte "give and take" lidt i amino system… 🙂

    Ja, bare en idé…

  4. Hej Martin

    Jeg har prøvet at lede efter linket hos TEdTalks, men kan ikke finde det. Er det muligt du smide det her ? For jeg forstår slet ikke konceptet.

    Jeg så ham Mikes hjemmeside, og han er helt sikkert sjov, men hvis han har tænkt sig at bruge sine iværksætterblog til at reklamere for guitarer, opfylder bloggen ikke mit behov mere. Og reklame hos andre kan man jo købe gennem adsense, bannere, og købe links. Man kan så også give dem en tshirt, men jeg forstår ikke det geniale i det koncept, så vil gerne se videoen fra TedTalks

  5. Desuden er der ikke særlig mange videoblogs, og de meget få populære der findes, kan nok ikke spises af med en tshirt eller en kaffekop

  6. @Jimi H
    Jeg er ikke sikker på jeg forstår hvad du kommunikere, men her er linket til Ted Talks, det samme som Martin Liker til øverst på siden: http://www.ted.com/talks

    Mike har haft stor succes med sponsorerede videoer, og vi skal jo huske at ingenting kommer gratis her i verden, så hvis kopmormiet er at vi skal have nogle sjove indlæg med nogle sponsorerede gaver, så ville jeg da foretrække det frem for helt at miste disse videopodcasts.

    /AlexanderHold – AlexanderHold.com

  7. Hej Alexander

    Jeg kender godt TedTalks, ellers havde jeg kunnet google det 🙂

    Jeg søger efter den præcise video, som Martin blev inspireret af

  8. Ps:

    Og hvis man lukker sin videoblog ned fordi man ikke får en guitar eller en tshirt eller penge for den sags skyld, så er det du har at sige alligevel med garanti uinteressant for mig. Men vi er heldigvis forskellige på det område 🙂

  9. Det har eksisteret i rigtigt mange år, jeg husker tilbage for ca. 16 år siden, en familie som reklamerede i avisen, om at man kunne købe reklame tid igennem en uge, hvor man skulle sende tøj til dem, som de så alle gik rundt med i den forgangne uge.

    Efterfølgende er det virkelig tiltaget, der findes rigtigt mange familier på nettet, som reklamere for dem selv, og som søger firmaer som betaler dem penge, for at gå med reklame tøj. Måske ikke så mange i Danmark, men i udlandet eksisterer det i store stil mange steder.

    I Danmark har i lidt haft den tankegang at det mest har været til sport m.v. eller foreninger den slags har fundet sted. Ja husker selv for mange år siden, da man indgik sponsor aftaler med banker, advokat firmaer m.v. til en forening. Men mon ikke Martin kunne få lidt ud af det også.

  10. Hej Søren

    Så forstår jeg det lidt bedre. Jeg har selv et koncept i samme stil som bliver udført til foråret. Minder om det her, bare bedre 😉

  11. Det er en sjov ide, Martin, som man kan videreudvikle lidt på i sin tænkeboks. Jeg kom i tanke om den smarte unge amerikaner, der levede/lever af at gå med firmanavne på sine t-shirt, lave en videoblog med t-shirten på, og få en go hyre derfor af fírmaet. Jeg læste historien for et års tid siden, men har glemt mandens navn. Er der nogen der husker ham?

  12. Sikke en super idé. Jeg lyttede til dit indslag, mens jeg var ude at løbe, præcis som jeg plejer, men i dag føltes turen meget kortere, da jeg brugte hele vejen hjem, på at tænke, hvad jeg dog skal sende dig. Da vi blot har åbnet vores website for 24 dage siden og endnu ikke har reklameprodukter… Men jeg finder på noget og sender til dig 🙂

  13. Ideen er meget simpel.
    Du sender mig f.eks. en t-shirt og den tager jeg på og laver en af mine videoer. Jeg smider et link med tak her i bloggen under videoen og du får nu lidt omtale og sikkert lidt besøg.
    Jeg bruger herefter t-shirten som pudseklud eller bruger den igen hvis den er fed.
    Du syntes måske at det er sjovt at jeg har din t-shirt på, så du linker til videoen fra dit website og blærer dig på Twitter/Facebook etc.

    Det giver mig flere links og flere besøg og så har vi sgu efterhånden en fest her på sitet 🙂

    Slutteligt så syntes jeg egentlig det er hyggeligt at få pakker og nej, jeg regner ikke at få hverken guitarer, biler eller andet jeg kan tjene 5 øre på 🙂

    Rigtig god søndag.

    Dbh Martin

  14. Det er da en meget fed idé, men nok ikke helt ny. 🙂

    En anden idé: Når du er færdig med de t-shirts eller hvad du nu får, så kan du evt. give dem til noget velgørenhed eller sådan noget. 🙂

  15. #25 @Peter Olesen:
    God idé. Skulle Martin mod forventning vælge ikke at benytte det, som vi sender til ham, mere end én gang, vil jeg da også hellere have, at det bliver brugt til at varme en fattig på gaden, end at pudse bilen. 🙂

  16. God idé. Har hørt om lign markedsføring som bla. internettets xxx "bang bus" (Jo! I ved godt hvem de er… hehe) som lavede t-shirts med deres webadresse på og gav dem gratis til alle hjemløse i hele byen… Miami! Crazy folk med lidt for gode ideer… hehe

    Jeg synes det var en god ide @Peter Olesen gav dig med at give dem til de fattige når du ikke gad bruge dem mere… men lad os nu se hvor mange der tager sig sammen til at sende dig t-shirts 🙂

    Jeg er gået i tænkeboks om hvad jeg skal sende dig… Enten et link til min blog http://www.barner.dk som blot er mine egne interesser jeg skriver om (samt at skrive lidt om de ting jeg læser her mm.).

    Alternativt skal jeg lave en fed t-shirt til dig fra http://www.computerarts.dk eller http://www.macgeni.dk som jo rent faktisk er det jeg lever af…

    Eller en sidste ide var at du kunne få en t-shirt fra Flaunt.dk – som blot er et hobby projekt 🙂

  17. Hej Marc

    Sjovt nok var det med hjemløse noget af det jeg havde tænkt mig, men har ikke hørt om det med Bangbus før.

    Jeg har nu videreudviklet den idè, og ja jeg skal skrive om den, når det sker. Regner da også med lidt medieomtale, men nu må vi se 🙂

  18. Bare rolig, jeg smider ikke noget ud eller bruger det tåbeligt.
    Det var bare et billede på at jeg ikke gør det for at score kassen, men for sjov. Så send i bare det i vil af med, så skal jeg nok lave sjov 🙂

    Dbh Martin

  19. Shoemoney har også kørt med tshirt koncept igennem flere år 🙂

    Første sted jeg så det brugt. Han okay kendt i seo/website/marketing kredse

  20. du altså ik tyk! du skal være sød ved dig selv
    men god ide
    du får snart en tshirt, som jeg jo allerede havde foreslået fra iværksætter messen, nu bare i en anden kontekst. hehe

  21. Jeg prøver bestemt ikke at tage ejerskab for ideen, jeg har også set afarter af den flere steder, men dog ikke på video.
    Men nu må vi se om det virker 🙂

    Dbh martin

  22. Der en T-shirt på vej til dig, håber du kan være i den 🙂
    LinkCentralen.dk er en linkportal som samler på gode kvalitets links som alle kan have gavn af.