Gå til indhold

Call to action er nerven i din e-butik

· Martin Thorborg

Call to action er vejen frem, hvis du vil sælge i din e-butik. Kunden skal kunne se, hvad du vil have ham til at gøre. Lad være med at være nervøs for at sige det direkte: Klik her for at købe, eller klik her for at få mit nyhedsbrev.

Videoen er fra april 2009. Jeg fortæller om min tilgang til direkte salgsbudskaber og mine erfaringer med e-pusher på det tidspunkt.

Call to action: Bed kunden om at handle

Folk kommer ikke ind i din butik for at socialisere med dig eller småsludre. De håber, du kan løse et problem for dem, og de ved godt, at det koster penge.

Så hvorfor være bange for at bede om deres business? Gør det tydeligt, hvordan de kan købe, og hvad det næste skridt er.

Jeg synes, call to action er et overset fænomen i danske butikker. I videoen siger jeg, at mange butikker efter min vurdering kan opnå tocifrede procentstigninger, hvis de arbejder mere med det. Det er min vurdering dengang, ikke et løfte om et bestemt resultat i enhver butik.

Et tilbud skal give en grund til at reagere

Tænk på et nyhedsbrev, du selv modtager. Der kan stå, at du kan købe en vare, og så et lille klik her. Men man kan også gøre budskabet langt mere direkte.

Jeg bruger et eksempel med et særligt tilbud: Bestiller du inden en bestemt dag klokken 22, får du 20 procent rabat og et ekstra knivsæt med.

Pointen er, at kunden både får en klar opfordring og en konkret grund til at reagere inden fristen. Budskabet skal ikke gemmes væk, så kunden selv må gætte, hvorfor han skal gøre noget nu.

Ja, det minder om TV-shop

Du tænker måske, at det er TV-shop. At det er latterligt eller for meget.

Ja tak. Men hvorfor tror du, TV-shop sælger på den måde? Tror du, de er idioter?

De har ikke kørt den form for salg i årevis uden at opdage, hvad der virker. Jeg synes, vi i Danmark er alt for hurtige til at afvise en metode, fordi vi ikke bryder os om udtrykket.

Jeg bruger selv meget direkte mails og salgsbudskaber på E-pusher. Min erfaring på det tidspunkt er, at jeg har lagt 50 procent på omsætningen, efter at jeg er blevet mere direkte.

Danskerne er ikke hævet over salgsbudskaber

Nogen vil sikkert sige, at jeg er blevet fuldstændig amerikansk. Ja, amerikanerne er stinkende gode til at sælge, og jeg synes godt, vi kan lære noget af dem.

Vi går tit rundt i Danmark og tror, at danske kunder gennemskuer den slags, mens amerikanerne ikke gør. Det tror jeg ikke på.

Almindelige mennesker herhjemme er ikke automatisk klogere end almindelige mennesker i USA. Og det er der ikke noget galt i. Men det er en dårlig undskyldning for at holde igen med en klar opfordring til at købe.

Hvis du insisterer på at være så underspillet, at kunden aldrig opdager, hvad du gerne vil sælge, så siger jeg det ret hårdt i videoen: Luk lortet igen og bliv lønmodtager.

Du har en butik for at sælge. Bed kunden om at handle, og gør det nemt at forstå hvordan. Call to action er vejen frem.