Krisen kradser videre..
Krisen er ikke overstået, bare fordi nogle virksomheder begynder at tjene penge igen. Det er min vurdering her i juni 2010, hvor jeg bor i USA og ser, hvad der foregår omkring mig. Jeg kan tage fejl, men jeg synes, at man som iværksætter skal passe på med at forveksle lavere omkostninger med et marked, der er kommet op i fart igen.
Jeg kom til at tænke på det efter en frokostsnak med min kollega John. Han var faldet på sin motorcykel, havde repareret lidt på den og havde efterhånden mistet lysten til den. Han gad ikke besværet med at sælge den på Craigslist, så han tog ned til en pantelåner.
Pantelånerne ville ikke købe noget
John havde solgt ting gennem pantelånere før. Denne gang tog han også nogle pistoler og noget guld med. Han havde blandt andet en stor ring med omkring 25 gram guld.
Men beskeden var bare: Jeg køber ingenting. John ville gerne diskutere en pris og var klar til at sælge til en fornuftig pris for at slippe for besværet. Det hjalp ikke. Heller ikke guldet var interessant.
Forklaringen var, at der ikke var nogen, der købte noget. Pantelåneren skulle først have solgt det, han allerede havde, før han kunne købe mere. John prøvede et par andre steder og fik samme svar: Ingen interesse for motorcyklen, pistolerne eller guldet.
Det er sådan en lille historie fra hverdagen, som får mig til at spidse ører. Hvis selv de forretninger, der lever af at købe og sælge brugte ting, ikke vil købe, så er der noget at tænke over.
Husene sælges kun, når prisen bliver skåret ned
Jeg har også lagt mærke til husene i vores område. Jeg synes ikke, at de huse, der står til salg, bliver solgt, medmindre priserne bliver sat voldsomt ned.
En læge købte for nylig et rigtig fedt hus i vores kvarter. Det havde tidligere været til salg til omkring tre-tre en halv million dollar. Han gav omkring 1,4 million. Så kan noget selvfølgelig blive solgt, når prisen bliver skåret så langt ned.
Jeg fortæller også om en udmelding, jeg har set fra Walmart, hvor billedet af den amerikanske økonomi var grimt. Som jeg gengiver det, var der kunder, som havde svært ved overhovedet at betale benzinen for at komme hen til butikkerne, og rabatkuponer fyldte meget hos dem, der købte. Det er en del af det billede, jeg reagerer på på det her tidspunkt.
Krisen og virksomhedernes lavere omkostninger
Jeg hører lidt mere optimisme nogle steder, men jeg tror personligt, at en del af den handler om, at virksomhederne har omstillet sig. De har fyret medarbejdere og skåret ned på omkostningerne. Når udgifterne er lavere, kan de begynde at tjene penge igen uden at have fået flere kunder.
Min nabo fortalte, at han igen var begyndt at tjene lidt penge. Det var da dejligt, sagde jeg, og spurgte, om markedet havde rettet sig. Nej, svaret var, at det stadig var forfærdeligt. Han havde bare fyret en masse mennesker og skåret forretningen til.
Det synes jeg, at jeg hører flere steder. Bedre indtjening er ikke automatisk det samme som mere gang i markedet. Den forskel er vigtig, når du selv skal planlægge din virksomhed.
Jeg var også på et cruise for nogle måneder siden og spurgte til, om der var kommet flere turister. Det fik jeg ikke et ja til. Og jeg har talt med to-tre taxachauffører, som heller ikke fortalte om flere kunder. Den slags mennesker kan ofte mærke det hurtigt, når der kommer mere aktivitet.
Der kan stadig tjenes penge i et presset marked
Det er ikke for at sige, at alt er håbløst. Der kan stadig tjenes penge. Men du skal navigere efter det marked, der faktisk er, i stedet for at regne med, at folk snart igen køber dyre huse og Rolex-ure i stor stil.
Min forventning her i 2010 er, at der kan gå lang tid, før der kommer fart på den slags igen. Til gengæld ser jeg masser af muligheder i at lave services til folk, som ikke har mange penge.
Det kan være en blog om, hvordan man sparer penge. Det kan også være forretninger med et klart ry for at være billige. Jeg tænker på kæder som Netto og McDonald’s. Når folk bliver presset økonomisk, bliver det interessant at kunne give dem noget, de stadig har råd til.
Et billigt måltid siger noget om efterspørgslen
Jeg nævner en ældre mand, som jeg så spise på en burgerrestaurant. Han fik en cheeseburger, et glas vand og en kop bønnesuppe, noget i retning af chili con carne uden kød. Jeg oplevede prisen som helt nede omkring 99 cents.
Det er den slags billige måltider, jeg ser nogle amerikanske pensionister leve af. Og det er derfor, jeg synes, man skal holde øje med forretninger, der henvender sig til folk, som først og fremmest ser på prisen. Der kan være penge at tjene på at hjælpe dem med at få hverdagen til at hænge sammen.
Så kære iværksætter: Lad være med at basere din idé på, at der nødvendigvis er gang i hjulene igen om et halvt år, et år eller to. Det er ikke det, jeg ser lige nu. Se på de muligheder, der findes i det marked, vi står i, og forstå, hvorfor en virksomhed kan få sorte tal uden at få flere kunder.
Husk at du kan tilmelde dig min YouTube Kanal og få mine videoer før du ser dem her.
Der er lidt flere videoer, også nogle jeg har været for blufærdig til at ville vise på min blog.
Dertil får du ofte besked mange timer før de kommer i bloggen, så følg mig på YouTube – Klik her
Ha’ en dag 🙂
Dbh Martin
Rigtig god analyse af den amerikanske market. Det danske (og det europæiske) market er også stadigvæk i krise, og vi har ikke nået bunden endnu. Ny skal det offentlige til at fyre i stor stil i danmark og vi skal nok snart til at have krise v2.0