Sig din mening!
Et stærkt personligt brand kræver, at du tør sige, hvad du mener. Også når nogle bliver sure på dig. Det har jeg fået en meget konkret påmindelse om efter mit indlæg om Muhammed-sagen i går. Reaktionerne har været voldsomme, og nogle har fortalt mig, at jeg skal holde mig fra politik. Det kommer ikke til at ske.
Denne video blev lagt på YouTube den 27. februar 2010 og følger op på debatten om mit indlæg dagen før. Jeg har blandt andet fået vrede mails fra medlemmer af Dansk Folkeparti. Men jeg holder ikke min kæft, fordi nogen er uenige med mig. For mig handler det både om personlig branding og om integritet. De to ting hænger sammen.
Et personligt brand gør dig ikke populær hos alle
Min opfattelse er, at et stærkt personligt brand betyder, at nogle ikke kan fordrage dig. Andre er ligeglade med dig, forhåbentlig så få som muligt. Og så er der dem, der synes, du er rigtig fed. Det er blandt andet dem, du samler omkring dig, og forhåbentlig også nogle af de mennesker, du kan lave forretning med.
Det betyder ikke, at du skal gå rundt og forsøge at pisse folk af. Det er ikke målet. Men hvis du står tydeligt frem som menneske, vil du også have holdninger, som andre er uenige i. Jeg mener ikke, at man kan bygge et stærkt personligt brand og samtidig være så forsigtig, at ingen nogensinde bliver irriterede.
Tænk på Lars Seier fra Saxo Bank eller Anne Marie Helger. De har tydelige personlige profiler, og man forbinder dem med bestemte overbevisninger. Det er ikke alle, der kan lide dem. Men man er heller ikke i tvivl om, at der står et menneske med holdninger bag.
Integritet er at stå ved sine holdninger
Politik, religion og personlige meninger er en del af det menneske, man er. I mine øjne bliver det svært at opbygge et stærkt personligt brand, hvis man aldrig tør fortælle, hvad man mener om noget af det. Det behøver ikke være alles måde at gøre det på. Men det er min.
Og selv hvis det skulle gøre mig til verdens fattigste mand, vil jeg sige, hvad jeg mener. Det handler også om, at jeg kan sove om natten. Jeg gider ikke sidde med uld i munden, fordi jeg er bange for at irritere nogen eller miste noget forretning.
Jeg siger meget hårdt i videoen, at jeg mener, Dansk Folkepartis medlemmer er landsbytosser, og at deres politik skader Danmark. Det er min politiske holdning på det her tidspunkt, og den står jeg ved. Hvis det betyder, at nogle medlemmer ikke vil bruge Amino eller høre Thorborgs Talkshow, må det være sådan. Jeg vil faktisk hellere være fri end at lade frygten for deres reaktion bestemme, hvad jeg siger.
En undskyldning kræver ikke, at du ændrer mening
Jeg kan godt forestille mig, at nogen nu vil kræve en undskyldning fra mig. Hvis jeg har såret jeres følelser, så undskyld. Men det ændrer ikke, at det er min mening. Den skelnen hænger også sammen med det, jeg sagde i går: Man kan godt sige undskyld for at gøre andre kede af det og stadig stå ved sin holdning.
Selvfølgelig skal man ikke bevidst gå efter at gøre folk kede af det. Og selvfølgelig skal man undskylde, når det er på sin plads. Men jeg synes heller ikke, at frygten for at gøre nogen sure skal få os til helt at holde op med at sige noget.
Måske koster det mig brugere. Jeg nævner i videoen som et tænkt eksempel, at nogle danske iværksættere kan vælge Amino eller mine andre ting fra. Det er ikke en måling af, hvor mange der faktisk vil gøre det. Omvendt kan der også være mennesker, som synes, det er befriende, at jeg tør sige min mening og stå fast.
Derfor kommer mine indlæg ikke kun til at handle om iværksætteri. De kommer også til at afspejle mine personlige holdninger. Du behøver ikke være enig med mig, og du behøver heller ikke bryde dig om alt, hvad jeg siger. Men du skal kunne regne med, at det er mig, du møder.
Uden dine meningers mod får du aldrig et stærkt personligt brand
De bedste hilsner
Martin
Location:Jasmine Ct,Delray Beach,USA
Rettet mod alle dem der gir’ dig ret uden at stille spørgsmålstegn? 🙂
Go’weekend