Gå til indhold

Udskift it-afdelingen med en it-pedel

· Martin Thorborg

IT-afdelingen og skyen var emnet for en provokerende tanke, jeg delte i 2011: Burde intern IT arbejde hen imod at gøre en del af sine egne driftsopgaver overflødige?

IT-afdelingen og skyen: Hvem skal drive tjenesterne?

Jeg brugte elproduktion som en sammenligning. Man behøver ikke nødvendigvis producere alt selv for at kunne bruge det. På samme måde forestillede jeg mig, at flere virksomheder ville bruge fælles tjenester frem for egne servere.

Jeg talte om mail, dokumenter og økonomisystemer, som man kunne tilgå via nettet. Jeg var meget optimistisk om den udvikling.

Lokale løsninger havde også omkostninger

Min indvending var, at man let kunne fokusere på betalingen til en ekstern leverandør og glemme arbejdet med strøm, opdateringer, backup og nedbrud i egen drift.

Jeg brugte meget bastante gæt om blandt andet virksomheders backups. Jeg siger selv, at det er en påstand. Tallene i videoen er ikke dokumentation for sikkerheden i lokale løsninger eller i skyen.

En anden rolle for intern IT

Jeg forestillede mig en mindre intern funktion, som blandt andet holdt styr på udstyr og sørgede for, at medarbejderne havde det, de skulle bruge.

Udtrykket IT-pedel var min bevidste provokation. Videoen indeholder også min mistanke om, at frygt for at miste opgaver kunne bremse udviklingen; det er min fortolkning, ikke en undersøgelse af IT-afdelinger.

Historien gengiver mit syn i august 2011. Den er ikke en aktuel vurdering af en konkret virksomheds behov, datasikkerhed eller bemanding.

Læs også om at tænke fagligheden på en ny måde.

En tanke, jeg selv blev overrasket over at sige højt

Jeg blev interviewet til et blad, der skulle udkomme omkring september. Under samtalen kom jeg til at sige, at IT-afdelingens fremmeste opgave faktisk burde være at nedlægge sig selv. Så blev der meget stille i den anden ende af røret.

Jeg kan nogle gange blive inspireret af mine egne tanker, når jeg siger dem højt. Det er sgu lidt mærkeligt. Som om en del af hjernen er forbundet med munden, og en anden del først bagefter tænker: Det var egentlig ikke så åndssvagt. Andre gange tænker den selvfølgelig, at jeg bare skulle have holdt kæft. Den her tanke fik jeg lyst til at dele.

Hvorfor have sit eget lille kraftværk?

Jeg prøver i videoen at sammenligne med strøm. Jeg ved ikke præcis, hvornår el blev almindeligt i husene, og jeg er hverken ekspert i historie eller geografi. Men forestil dig, at hver husstand skulle producere sin egen strøm. Så skulle vi alle sammen have vores eget lille kraftværk og tage os af driften.

Min pointe var, at det virkede smartere at samle arbejdet et sted med ingeniører og teknikere, så andre kunne bruge strømmen. Jeg nævner også, at tingene måske kunne bevæge sig en anden vej med solenergi. Sammenligningen handlede om at lade specialister drive noget, som mange har brug for.

Alligevel hørte jeg stadig folk sige, at det var smart og billigt at have serveren stående hos sig selv. De så regningen for hosting, men glemte strømregningen, arbejdet med backup, opdateringer og den tid, det kostede, når maskinen gik ned. Det var dén måde at regne på, jeg havde svært ved at forstå.

Vi hørte om skyens fejl, men hvad med fejlene hjemme?

Min mistanke var, at en IT-afdeling med en masse ansatte ikke havde lyst til at blive nedlagt. Derfor kunne det være fristende at få skyen til at lyde frygtelig farlig. Når Dropbox eller Salesforce havde et nedbrud, eller der var en historie om stjålne kreditkortoplysninger, kunne det blive brugt som argument mod at lægge tjenesterne derud.

Men hvad hvis man også lavede en liste over alle de lokale problemer? Servere, der gik ned, så medarbejderne ikke kunne komme på økonomisystemet i en dag eller to. Virus. Harddiske, der crashede, og oplysninger, der forsvandt. Backups, der ikke virkede, når man endelig havde brug for dem.

Jeg kom med en meget bastant påstand: Hvis man tog 100 backups fra danske virksomheder og forsøgte at genskabe dem, gættede jeg på, at måske ti ville virke. Måske var det tyve, sagde jeg også, men jeg troede ikke på halvfems. Det var udtrykkeligt mit gæt, ikke et resultat fra en undersøgelse. Min pointe var, at det ikke automatisk var sikkert, bare fordi man selv havde ansvaret.

Selvfølgelig ville økonomisystemerne komme ud i skyen

Jeg pegede også på de gamle IT-virksomheder. Microsoft havde levet i mange år med løsninger uden for skyen, selv om virksomheden også var på vej derud. Jeg nævnte Navision og andre økonomisystemer som eksempler på udviklingen.

En ven, der arbejdede med et af de helt store systemer, havde spurgt, om jeg troede, at finanssystemer nogensinde ville komme ud i skyen. Jeg syntes, det var et mærkeligt spørgsmål. Selvfølgelig ville de det, mente jeg.

Jeg ville kunne tilgå tingene fra min iPhone, Android, iPad og bærbare, eller fra en internetcafé i Timbuktu. Jeg tog den helt ud i det absurde med badevægten og brødristeren. Det var min måde at sige, at jeg forventede adgang fra alle mulige steder og apparater.

Modstanden mod at gøre sig selv overflødig

Hvorfor gik det så ikke endnu hurtigere? Min forklaring var, at ingen havde lyst til at lukke deres egen afdeling. Det var min fortolkning af modstanden, ikke noget jeg havde undersøgt blandt IT-medarbejdere.

Jeg trak en hård parallel til fagforeninger, som efter min mening kunne leve videre og opfinde nye grunde til deres eksistens, længe efter at de oprindelige forhold havde ændret sig. Folk var kommet op af kulkældrene og mineskakterne, men organisationerne fortsatte. Den samme trang til at holde sig selv i live mente jeg, at man kunne finde i IT-afdelingerne.

Min IT-pedel med en Dymo-pistol

Mit provokerende billede var, at selv en meget stor virksomhed kunne ende med én IT-pedel. Hans opgave skulle være at sætte Dymo-mærker på de bærbare, så man vidste, hvem der havde hvilken maskine. Når en medarbejder stoppede, skulle computeren ind igen, og en ny medarbejder skulle have den.

Der skulle selvfølgelig også købes udstyr, men hvorfor kunne personen, der købte skriveborde, ikke også købe bærbare? Jeg sagde lidt firkantet, at folk ville have en Mac, der fungerede, og adgang til deres mail. Mailen kunne være Gmail eller Exchange hos en ekstern leverandør.

Derefter kunne man arbejde i browseren med Salesforce og forskellige cloudbaserede økonomiløsninger. Jeg nævnte blandt andet e-conomic og Billy’s Billing. Min forestilling var, at stadig flere af de tjenester, vi brugte, ville ligge ude på nettet frem for på virksomhedens egne maskiner.

Mine egne dokumenter lå i Dropbox

Musik, mail, tweets og sociale netværk lå allerede derude, som jeg så det. Min egen dokumentmappe lå i Dropbox. Når jeg skiftede computer, gik jeg ind på Dropbox, hentede programmet og loggede ind. Så hentede det mine billeder, dokumenter og det øvrige indhold i mappen.

Den oplevelse var en del af baggrunden for min optimisme i 2011. Jeg så for mig, at IT-afdelingen enten skulle gøre sig selv overflødig eller blive til den lille afdeling med en mand og en Dymo-pistol.

Jeg sluttede med at spørge, hvad man så skulle sætte alle IT-medarbejderne til. Det vidste jeg sgu ikke rigtigt. De kunne jo ikke alle sammen rende rundt med en Dymo. Jeg syntes bare, det var en sjov og provokerende tanke og ville gerne høre kommentarer til den.

De bedste hilsner Martin

 

Kommentarer

  1. Provokerende som altid – men du har (igen) ret. Skyen er helt sikkert kommet for at blive, og selvom de fleste nok ikke vil vælge at benytte den nu her – så vil langt det meste være på skyen i fremtiden.
    Det er jo også den udvikling vi ser med Chrome OS og en eventuel fusion imellem OSX og iOS (iCloud).

    It afdelingen som vi kender den har helt sikkert fået et truet job – men mon ikke man stadig har brug for én fast nørd til at tage sig af support og lignende.

  2. Heh… ja, der er helt sikkert ingen tvivl om, at Skyen er kommet for at blive 🙂

    Som tingene er i dag, så er der dog stadig en del security issues der skal afklares før Skyen bliver Enterprise Ready.
    Klart, den lille VVS mand kan være ligeglad med hvor hans dokumenter omkring vandlåse og pakninger ligger. Men større virksomheder er ofte noget mere nidkære med en stor del af deres data. Og i dag er der ingen af de store Cloud providers der kan (eller vil) garantere, at din data forbliver i det lang, du selv befinder dig i… endsige at dit data overhovedet befinder sig på samme kontinent.

    Vi har i hvert fald konkrete eksempler på kunder, der ikke hopper ud i Skyen fordi Microsoft ikke kan garantere, at deres data ikke på en eller anden vis havner i USA. Jura og de enkelte landens interne politik er slet ikke gearet til den globale sky endnu.

    Derudover, så er der nogle konkrete tekniske udfordringer som jeg ikke vil trætte jer med. Men man rykker ikke "bare lige" 50.000 mailbokse fra "17" forskellige mailsystemer ud i Skyen og så er alting bare "fjong" 😉

    Summa summarum: Jeg tror ikke så meget det er de enkelte IT afdelinger der står i vejen. I hvert fald ikke i de store firmaer.

  3. Hej Jan

    Du har helt ret, men i mine øjne er det mest "bullshit". Hvor mange virksomheder har ikke medarbejdere der glemmer der laptops med kundedata, har haft it-indbrud, nedbrud uden ordentlig backup og meget andet? Folk tror ofte at de selv kan gøre tingene bedre, men det kan de sjældent.

    De bedste hilsner

    Martin

  4. Danmarks el-historie

    Den første gang der sås elektricitet i Danmark var helt præcist den 27. august 1857 i København. Større bygninger og virksomheder fik elektricitet i 1880erne, og derudover var det især forsvaret, som var interesserede i elektricitet.

    Egentlige elektricitetsværker kommer til Danmark i år 1891, da det første elværk åbner i Odense med fire dampdynamoer med ca. 300 kW og en spænding på 1 x 110 V. I år 1892 kommer elektriciteten til København, som også får gadebelysning det samme år. Elværket i København blev kaldt for en ”elektrisk station” og havde maskiner på 1.400 HK med en spænding på 2 x 110 V.

    Elektriciteten var en vigtig forudsætning for Danmarks økonomiske fremgang og udvikling til et moderne industrisamfund. I starten fulgte elektrificeringen jernbanenettet, hvor de største stationsbyer først fik el. Fyn var også et område der hurtigt fik el, da Fyn havde god landbrugsjord og var tættere befolket end eksempelvis Vestjylland.

    Indtil omkring år 1900 gik det langsomt med elektricitetsudbygningen, men herefter steg Danmarks el-produktion og el-forbrug hurtigt, kun afbrudt af første og anden verdenskrig, hvor der blev skåret ned på produktionen og indført rationering, hvilket var nødvendigt, da Danmark var afhængig af fossile brændsler fra udlandet til el-produktionen.

    Under krigene benyttede Danmark derfor det brændsel, der kan produceres inden for landets grænser, såsom tørv.

    Omkring 1930 var der ca. 500 små elværker fordelt over hele Danmark, hvoraf de fleste var små jævnstrømsværker, som blev nedlagt efter 2. verdenskrig, hvor elforsyningen blev overtaget af store kraftværker.

  5. "Folk vil ha’ en Mac i dag, fat det mand" – LOL, I love you man, det er simpelthen for fedt at følge en person der ikke er bleg for at snakke sandhed frit fra leveren. Keep it up 🙂

  6. På trods af min titel som programmør har jeg i alt ydmyghed hjulpet min virksomhed med at flytte "alt" i skyen.. Siden jeg startede er følgende flyttet:
    – Google Apps
    – – Dokumenter – dækker dog ikke 100 %
    – – Mail
    – – Kalender
    – CRM (WorkETC)
    – Mailsystem (Mailchimp)
    – Scrum-værktøj (Assembla)
    – Sourcecontrol (Bitbucket)
    – Økonomisystem (Hosted C5 – vi prøvede economics)

    Vi har selv valgt at gå "100%" i skyen – som et led i en strategi om at stole på skyen da vi udvikler produkter der fungere i skyen (selvfølgelig med prof server hosting).

    Vi møder mange IT-afdelinger som fortsat er skeptiske overfor skyen og har lavet en række "whitepapers" som beskriver de conerns der er tilbagevendende. Men det er heldigvis MEGET nemmere i dag end det var for bare 3 år siden.. 🙂

    Min pointe er bare – hvem siger det er IT-afdelingens ansvar at effektivisere, øge kvaliteten og skære i budgettet? Som du er inde på Martin – hvem sparer sit eget job væk?

    Som udvikler kender jeg alt til risikoen for at blive overhalet af outsourcing – men jeg er ikke nervøs for at stå uden job. Man skal bare være god til alle de ting som man ikke får med outsourcing og evt. være god til at styre en outsourcing proces. Hvis man er villig til at vende sit job, så er der altid plads i en organisation til en person der hjælper med at effektivisere, øge kvaliteten og spare penge!

    Dog vil jeg mene at man også kan forlange at dem der bruger systemerne dagligt bør tage lidt ansvar og sætte sig ind i hvad alternativerne kunne være – så kunne de jo hjælpe med at udvide IT-afdelingens horisont..

    Blev et lidt længere indlæg end forventet – men det har gået mig på længe at mange har sådan en "taber-holdning" i DK hvor man ikke tænker på virksomhedens bedste, men kun på sit eget!

  7. Ha! Det er en rigtig god pointe. Jeg var i dag ude hos en kunde i dag som er en statslig instituation.. De hoster også det meste selv.

    Når det så er sagt, så ved jeg ikke helt hvad løsningen skulle være. De har 200 ansatte som alle skal kunne tilgå deres fælles dokumenter (som ca fylder 2.5TB). OK, den kunne godt klares med en dropbox. Men når du kommer lidt videre end 10 ansatte, så er der en masse sikkerhed som er påkrævet. Der er bl.a. krav om fysisk backup i forskellige bygningen hos den kunde jeg var ude hos i dag.

    Jeg tror primært det er sikkerheden som mangler. Hertil kommer at de store ERP systemet ikke er kommet online endnu (primært SAP).

  8. "Krav om fysisk backup" – haha … trust issues ?? that’s kind of the point here… Vi skal til at stole mere på skyen…

    https://www.google.com/accounts/b/0/PurchaseStorage
    1 TB ($256.00 USD pr. år) hos Google – hov.. det var billigt!! Prøv at host en server med 1TB til samme pris..
    Mener du kan kører google med en ret sikker SSL forbindelse som burde møde de fleste sikkerhedskrav..

    Well.. Nogle gange vil IT-afdelinger også bare hellere gøre alting selv… Det handler ikke om cost/benefit – men om at have et job i morgen..

    Der findes og udvikles mange klienter til Google Docs/Storage – blandt andet klienter der giver dig Google Docs/MS360’s live typing capabilities i dine Office-pakke…

  9. "Skyen" som vi åbenbart skal kalde Internettet idag er jo ikke begrænset til de servere Microsoft eller Amazon udbyder, der er ingen der forhindrer dig i at lave et geografisk dansk sky-system og så er dine data sikret i dk.

    Jeg syntes det er lidt bekymrende at folk fuldstændig ukritisk kører "skyen" over én kam … f.eks. er det blevet ret klart at Dropbox er nogle fjolser mht. deres sikkerhed. F.eks. er der til stadighed en fejl i dropbox der gør at hvis jeg har haft adgang til din computer én gang, og stjålet én fil fra din maskine. Så kan jeg til tid og evighed synkronisere din dropbox ned til mig, og du kan intet gøre for at forhindre det … udover at lukke din konto og lave en ny. Den fejl er "in the wild" som man siger (dvs. den er bredt kendt).

    Mén bare fordi Dropbox er noget juks, behøver det ikke betyde at f.eks. E-Conomics ikke kan lave en stabil løsning. (aner jeg ikke om de kan, det var bare et eksempel).

    Med andre ord, "skyen" er det nye buzzword, det er en sexet måde at sælge software as a service og online løsninger på … og det har været under vejs de sidste 10 år, og om 5 år så kalder vi det sikkert noget tredie 🙂

    Kan i sove godt, tak for indlæget Martin 🙂

  10. Hej Martin

    Super godt indlæg. Skyen er noget alle bør tage alvorligt. Jeg arbejder til dagligt med hosting, outsourcing og cloud løsninger, vi har den sidste tid lavet mange ”private cloud” løsninger, både til private, offentlige og statslige kunder, som har flyttet deres data til os.

    Der findes mange muligheder og løsninger på at ”flytte” virksomhedens data til skyen. Dog bør man selvfølgelig altid have fokus på sikkerhed, oppetid samt det lovgivende omkring dataloven.

  11. Hej Martin…

    Skyen ændre den måde vi arbejder på, ikke bare i it afdelingen, men i hele organisationen. E-conomic kan over natten ændre deres opsætning, tilfører nye services eller noget 3’je over natten. vi som lever af at lave services eller administration i virksomhederne føler os troede på vores levebrød. Og vi kan ikke stoppe det. Vi kan ikke stoppe at min økonomichef i morgen øjner muligheden for at få lave noget af de ting som jeg laver i dag, via en af de ting som e-conomic tilføjet i deres program i nat og hvis han opdager det, kan vi ikke stoppe min fyreseddel, fordi der pludselig skal brugs færre kompetencer til det job jeg bestrider i dag, i morgen.

    En helt anden ting er It-Sikkerheden. Hvis vi nu antager at vi bruge gmail på det job og jeg i morgen får en fyreseddel, og der har været kontroverser med min chef under vejs i forløbet, så kan jeg efter jeg er stoppet i virksomheden, gå på min g-mail og hive mails ud, som underbygger sagen mod pågældende chef og overbringe disse til HK og det er der ingen chef som er specielt tilhænger af….

    En tredje ting er, at prisen vil falde på hosting over tid, efterhånden som store mængder data flytter fra interne diske til skyen. Der vil nok være nogle folk som vil forsøge at tjene penge på det, ved at dope prisen i markedet og dette vi som almindelig forbruger/indkøber som ikke har styr på it sikkerhed ikke kunne gennemskue. en it løsning er en it løsning, ligesom benzin er benzin, mælk er mælk, uanset hvor du køber det…i hvert i fald i forbrugernes øjne. Hvad nu hvis disse hosting firmaer går ned, el-værket vil med få timers varsel lukke for strømmen, advokaterne rykker ind og sælger ud af server…og så ved vi ikke hvor vores mest sårbare data havner henne….dette er et problem… og det kan der laves penge på at rådgive om…

    når det var bare mit indlæg

  12. Selvfølgelig kan man lave "private clouds". Men det er jo ikke "rigtig clouds". Det er bare outsourcing.

    Ideen med skyen er jo netop, at du kan købe én virtuel server, to mailbokse eller 3 x adgang til program, og kun betale en lille sum penge for netop det.

    Ja, vi kan da godt bygge dig en dedikeret, redundant serverfarm som er din og som kan præcis det samme… men så bliver prisen også en helt anden, da vi jo ikke kan proppe andre kunder ind på din private cloud 🙂

  13. Martin > Undskyld jeg hænger dig lidt ud nu, for du repræsentere bestemt størstedelen af den danske befolkning og per definition er det derfor mig der burde hænges ud.. Men nu kaster jeg mig ud i det og håber du kan stå for det!! Hader dig ikke personligt 🙂

    Det er lidt den "taber-holdning" du udviser i dit indlæg der gør mig rigtig træt… Det er så dansk at tænke sådan..

    Hvis du i stedet tænker på virksomhedens bedste og tilpasser dig – tror du så ikke der er plads til dig i fremtiden? Hvis du bliver Google-eksperten som står for Google Apps Domain Administration?

    En virksomhed kvittere jo sjældent med en fyrreseddel til den person der hjælper dem med at spare penge og forbedre infrastrukturen? Så gå nu forrest i stedet for at prøve at gemme dig..

    Og mht. Gmail – er det unfair at sandheden kommer frem hvis en chef har haft uheldige udtalelser? Og hvis du vil stjæle data fra en virksomhed, så gør du det jo bare i din opsigelsesperiode? Virksomheden kan jo lukke din mail på under 30 sekunder – selv hvis de kun må styre musen med næsen.. Så hvis de vil lukke dig ude NU, så har de ligeså gode muligheder for det som hvis exchange serveren stod ude i serverrummet..

    Lad os nu droppe de mange undskyldninger og komme i sving..

    Du skal gå forrest.. Tilpasse dig.. Tænke på virksomhedens bedste.. Så har du også et job i morgen!!

    Mvh.
    Nick Niebling

  14. Godt sagt! Jeg ser den samme modstand i virksomhederne til hverdag og tit er det faktisk ledelsen der er bange for ændringerne. Telefoni er også hastigt på vej i "skyen" og mobile omstillingsanlæg overtager de dyre, forælde og komplicerede anlæg der stod linet op i serverrummet.

    @Jan Skinnerup SoftBank i Japan har for nylig rykket 26.000 medarbejder til Google Apps. Selvfølgelig er det ikke bare at trykke på kontakten, men i den størrelse er besparelser også så store at der er rigeligt med luft til skiftet. Det er jo langt fra problemfrit at køre det i huset heller! http://googleenterprise.blogspot.com/2011/08/google-apps-is-big-in-japan.html

    @martin at have mail i skyen giver netop meget bedre mulighed for at styre medarbejdernes adgang. Jeg kan slukke for en bruger fra min mobil på 5 sek og er man fornuftig nok til at droppe Outlook sammen med exchange serveren ligger der ingen lokal mailboks på den bærbare som medarbejderen kan malke

  15. Martin2: IT Sikkerhed siger du? 99% af driftsfolkene ude omkring i virksomhederne har ikke et klap forstand på IT SIkkerhed i forvejen … de køber en firewall til mange tusind kroner, stiller den ovre i hjørnet og kalder det så sikkerhed! Tro mig … sikkerheden er meget bedre stillet af at en online udbyder ansætter et par hardcore sikkerhedsfolk end at hver enkel virksomhed sætter ham der er mindst-dårlig til "det der it" til at passe sikkerhed.

    Jan Skinnerup: Det lyder til du har læst en definition af "cloud" som jeg ikke har? I givet fald må du gerne linke til dig … for så vidt jeg ved er der endnu ikke lavet en officiel definition der er consensus omkring i branchen, og dermed ikke noget der hedder "rigtig" cloud.

  16. @Mikkel Mikjær: Næh, jeg har nu heller ikke læst noget fasttømret definition af "cloud", så den står for min egen regning 🙂

    Min pointe er, at hvis et firma siger: Vi gider ikke længere selv stå for vores IT. Det skal ud i "skyen", hvorefter de flytter deres servere til en hostingudbyder, så er de i min verden ikke flyttet i skyen. Det er bare flyttet deres servere til en anden lokalitet og overladt ansvaret for driften til nogle andre. Det er i min verden outsourcing.

    Skyen er netop (i min verden) en kæmpe udefinerbart serverfarm fordelt ud over hele verden. Du har ikke længere som sådan noget du kan kalde dit. Du ved ikke hvor dine servere fysisk befinder sig, for de er alle virtuelle. Den Exchange server du kører på kan ligeså godt ligge i Timbuktu, da det måske lige var der, der var ledig kapacitet i skyen. Og det kan godt blive problematisk.

    @ Michael Thingmand: Jow, jow… bare fordi 26.000 japanske lemmings tumler ud over klippeskrænten, så betyder det jo ikke… 😉

    Personligt bruger jeg ikke Gmail da jeg ikke ønsker at Google skal datamine mine private mails for at optimere deres reklamer. Så jeg ville heller aldrig smide forretningskritiske data ud til dem. Men det er naturligvis smag og behag. 🙂

  17. Interessant betragtning, men jeg er samtidig ret sikker på at Martin igen har fat i den rigtige vinkel – så bare et spørgsmål om at vi andre får fingeren ud og får set på mulighederne 🙂

  18. Jan: Jeg mener helt sikkert at fremtiden ligger i grid-computing (som er et akademisk mere korrekt ud for skyen), men jeg er også ret sikker på at vi får flere uafhængige udbydere som vil skulle lære at snakke sammen og vil skulle lære at leve op til forskellige lokale krav … som f.eks. hvor data må opbevares.

    Enten det eller også bliver det en platform, hvor folk kan uploade deres egne applikationer til og dermed selv (eller gennem en leverandør) står for deres egen datasikkerhed (kryptering) og på den måde undgå det eksempel du kommer med hvor Google kan læse dine mails 🙂

  19. @Mikkel: Jeg er helt enig. Skyen er fremtiden. Men jeg mener som tidligere nævnt bare ikke, at den er helt moden til at overtage alt IT endnu 🙂

  20. Skyen er vel bare et udtryk for at noget er tilgængeligt overalt?
    Kræver det virkelig redundante datacentre at være 100 % i skyen?

    En dedikeret server hosted af et professionelt firma som står for hotswap i tilfælde af HW failure, backup, patching osv. er i min verden ligeså meget skyen som Amazons, Googles eller Microsofts cloud-platforme.

    Hvis jeg kan tilgå min server 24/7 fra en vilkårlig internetforbindelse, så er jeg ligeglad om hostingfirmaet har givet mig en PC eller om de har startet 10 virtuelle maskiner – bare det virker? og indtil nu virker det bare..

  21. Jeg kan varmt anbefale enhver, der er interesseret i at forstå dette emneområde (cloud), at læse The Big Switch af Nicholas Carr. Det har Martin givetvis også gjort… :-J