Gå til indhold

Halloween pumpkin patch

· Martin Thorborg

Halloween i USA er en kæmpestor begivenhed. Jeg synes, det virker som en af de højtider, næsten alle kan samles om. I oktober 2011 var vi i Celebration i Florida, hvor jeg filmede en såkaldt pumpkin patch: Et sted, hvor man køber de græskar, man bagefter kan skære ud til Halloween.

Halloween i USA: Græskar i alle størrelser

Celebration er en by, Disney har grundlagt. Dengang beskrev jeg den som en by, der var omkring 15 år gammel. Der bor almindelige mennesker, men omgivelserne ligner sådan en glansbilledby. Jeg synes faktisk, den er ret fantastisk.

Her havde man gjort græskarsalget til en begivenhed. Der var ret mange græskar, og de fandtes i alle størrelser. Man betalte selvfølgelig efter, hvor stort et græskar man valgte, og så kunne man tage det med hjem og gøre det klar til Halloween i slutningen af oktober.

Jeg gik ind og viste lidt af det hele. Der var også spindelvæv og mulighed for at få taget billeder. Det var et kort kig på stemningen og på, hvor meget amerikanerne gør ud af sådan noget.

De forstår at give den gas

Min tanke var, at Halloween måske kan samle så mange, fordi den ikke på samme måde er religiøst betinget. Julen er jo knyttet til kristendommen, og andre religioner har deres egne højtider. Her virkede det i hvert fald, som om næsten alle kunne være med. Det synes jeg er en meget sjov ting.

Men det, jeg især hæftede mig ved, var amerikanernes evne til at fejre deres højtider. De gør noget ud af dem, og de giver den gas. Kunne vi ikke godt give den lidt mere gas i Danmark?

Der er meget lort i USA, men lige det her er en af de positive ting. Det kan de fandeme finde ud af. Det var den oplevelse, jeg gerne ville dele fra vores tur forbi græskarrene i Celebration.

Hav det rigtig godt!