B2b marketing på Facebook
B2B marketing på Facebook er noget, jeg skal hjem og undersøge nærmere. Flere deltagere på en konference fortæller om gode resultater, og det udfordrer forestillingen om, at Facebook kun kan bruges til at sælge til privatpersoner.
Jeg er til en social media-konference i Miami her i september 2010. Denne gang viser jeg dig udsigten i stedet for mit ansigt. Det er en dejlig varm dag, og stedet er sgu noget kønnere at kigge på.
Én ting gjorde konferencen interessant
Jeg synes ærlig talt, mange af talerne er røvsyge. Budskaberne har jeg hørt tusind gange før, og flere af dem taler monotont.
Det er sjovt at se, hvor meget der bliver tweetet og skrevet på Facebook, mens talerne er i gang. Ofte om alt muligt andet end det, der foregår på scenen.
Men der var en ting, som skilte sig ud, og som jeg gerne vil dele.
Flere i salen fik bedre udbytte af Facebook-annoncer
En taler spurgte, hvor mange der brugte Facebook-annoncer. Det gjorde overraskende mange.
Han spurgte også til Google-annoncer og til, hvad der gav det bedste afkast. Hvor kunne pengene til markedsføring bedst betale sig?
Langt over halvdelen i den sammenligning gav udtryk for, at de fik bedre return on investment på Facebook.
Det er deltagernes tilbagemeldinger på konferencen, ikke en undersøgelse af alle annoncører. Men jeg syntes, det var interessant.
Min opfattelse er, at mange ikke bruger Facebook-annoncer. Jeg gør det heller ikke selv i noget særligt stort omfang på det her tidspunkt. Derfor vil jeg sætte mig mere ind i det.
B2B marketing på Facebook handler også om mennesker
Det, som især overraskede mig, var, at en del brugte annoncerne til business to business.
Jeg tror, mange ville sige: Facebook-reklamer til B2B? Det kan man da ikke bruge.
Men selvfølgelig kan det være relevant. De mennesker, du vil nå i virksomhederne, bruger jo også Facebook. Ikke alle, men mange.
De er de samme mennesker, når de sidder på arbejdet, og når de sidder derhjemme. Business to business er også privatpersoner, som nogle gange tager jakkesæt på og går på arbejde.
De verdener flyder sammen. Derfor skal man ikke nødvendigvis afskrive et medie, bare fordi man selv forbinder det med privatlivet.
Målretningen vækkede min nysgerrighed
På konferencen taler de om at målrette annoncer efter køn, alder, uddannelsesniveau og andre forhold.
Jeg hører også om at målrette efter interesse for en bestemt industri. Så annoncen skulle blive vist til mennesker, som på en eller anden måde interesserer sig for området.
Jeg ved ikke præcis, hvordan de laver den del. Det siger jeg også i videoen. Men det bliver beskrevet som effektivt, og det giver interessante perspektiver.
Det er mulighederne, jeg hører om i september 2010. Jeg beskriver ikke de aktuelle valg i en annonceplatform eller giver en opskrift på opsætningen.
Nogle fortalte om bedre resultater end på LinkedIn
Flere deltagere fortalte mig, at de havde større succes med B2B-markedsføring på Facebook end på LinkedIn.
Det tror jeg ville overraske mange. Det overraskede i hvert fald mig.
Det betyder ikke, at jeg nu ved, at Facebook er bedst for enhver virksomhed. Men jeg vil ikke nøjes med at sige: Jeg er B2B, så Facebook kan jeg ikke bruge til noget.
Jeg vil hjem og efterforske det lidt mere. Trods mange kedelige oplæg har dagen derfor ikke været spildt. Jeg har fået noget konkret, som jeg vil kigge på. Læs også E-pusher om mine erfaringer med salg og markedsføring på nettet.
Jeg håber, du også fik noget ud af det. Om ikke andet fik du udsigten fra et smukt sted midt i Miami.