Brug video i din markedsføring!
Brug video i din markedsføring, hvis du vil have flere mennesker til at opdage din virksomhed. Jeg er i maj 2010 til konference i Fort Lauderdale om søgemaskinemarkedsføring, sociale medier og interaktivitet. Der bliver brugt masser af buzzwords, og noget af det er efter min mening ævl og pis. Men der er også gode ting. En af dem er en påmindelse om, hvor meget synlighed en simpel video kan give.
Det er noget, jeg allerede bruger meget selv. Og mit budskab er ret ligetil: Har du en virksomhed, og bruger du ikke video, som du lægger på YouTube og andre videosider, så går du glip af en mulighed. På det her tidspunkt er YouTube en af de store søgemaskiner, hvor folk leder efter videoer om alle mulige emner. YouTube er også kommet på dansk. Så endnu en undskyldning for at lade være er væk.
Video i din markedsføring: Min iPad-test som eksempel
Jeg lavede for nylig en video, hvor jeg sad og snakkede om Apples iPad. Jeg lagde den på YouTube og sørgede for at bruge de ord, som folk ville søge på: Apple, iPad, test og anmeldelse. De stod i overskriften, i beskrivelsen og i de tags, jeg gav videoen. Jeg linkede også til den fra mit website.
Efter cirka en halv time oplevede jeg, at den lå som den første video, når jeg søgte på Apple iPad test. Der sad jeg med solbriller på og så flabet ud, og alligevel var det min snak om iPad’en, der blev vist som relevant. Andre anmeldelser fra større navne var ikke med på samme måde i det resultat, jeg så.
Det er selvfølgelig min konkrete oplevelse her i 2010. Men den er interessant, fordi min blog ikke er stærk nok til, at jeg bare kunne skrive et almindeligt blogindlæg om Apple iPad og regne med at komme på side ét. Med videoen oplevede jeg derimod at ligge på side ét som resultat nummer fem med et stort videobillede. Det er noget, folk kan få øje på og få lyst til at trykke på.
En lille indsats gav omkring tusind visninger
Videoen var allerede blevet set omkring tusind gange, da jeg fortalte om den. Jeg havde ikke betalt fem øre for at lave den. Selve optagelsen tog et par minutter, og så brugte jeg yderligere omkring fem minutter på at uploade den.
Det synes jeg er ret god betaling for en lille indsats. Jeg sad bare og fortalte om et produkt, jeg havde prøvet. Jeg behøvede ikke en stor produktion for at få min erfaring ud til andre mennesker.
Derfor siger jeg: Få nogle videoer ud. Giv dem relevante ord i titel og beskrivelse, og link til dem fra firmaets hjemmeside og andre relevante websites. Det var den kombination, jeg selv brugte. Pointen er, at du skal gøre det tydeligt, hvad videoen handler om, og hjælpe folk med at finde den. Læs også E-pusher om mine erfaringer med salg og markedsføring på nettet.
Flere videosider og et marked, der bliver mere fyldt
På konferencen fik jeg også genopfrisket nogle tips om tjenester som TubeMogul, der på det tidspunkt kunne uploade til flere videosider på én gang. Google samlede videoer fra forskellige sider, og min tanke var, at man med lidt held kunne få sin video til at optræde flere gange på samme resultatside.
Det er mulighederne, som jeg ser dem i 2010. Min opfordring er at komme i gang, mens der stadig er plads. Jeg forestiller mig, at markedet om et, to eller tre år vil blive mere fyldt, ligesom almindelig søgemaskineoptimering allerede er blevet.
Om du har en iskiosk, en maskinefabrik eller et website, så prøv at bruge video. Jeg får undervejs rodet lidt rundt i geografien og nævner en strand i Skælskør, som jeg ikke engang er sikker på findes. Efter to år i USA går det åbenbart ned ad bakke med min danske geografi. Men budskabet holder: Få fingrene ud, og giv den gas med video.
Hvis du ikke bruger video i din markedsføring, så går du virkelig glip af meget billig trafik.
Dbh Martin
Som altid: lige på. Så ganske rigtigt. Google ELSKER video. 🙂
Jeg har faktisk lige skrevet en engelsk artikel om det at lave sin første video, og der er ingen tvivl om, at alle kan være med. http://ezinearticles.com/?Making-Your-First-Video-Online&id=4064456
Selv de som er kamera-generte kan jo bruge Jing til skærmdumps eller tage skærmdumps af en Powerpoint, og lægge tale ind med den almindelige recorder der følger med Windows, og bruge Windows Movie Maker til at lægge hver slide ind, og så tilpasse længden i forhold til lyden.
Nogle synes det er irriterende, at Windows’ egen recorder kun optager 1 minut, men det passer faktisk glimrende til hver slide, og derved kan en video på 5-7 minutter faktisk laves på ingen tid, fordi det kun er den ene lyddel som skal tages om, hvis du ikke er helt tilfreds.
Så til alle seerne/lytterne: tag endelig fat på video. Du får ikke 100.000 visninger første uge på YouTube, men der er fordele ved at komme ind på video-markedet.
Afslutningsvis: tillykke med den hurtige 5.-plads. 🙂