Gå til indhold

Hold nu for h… din ferie :-)

· Martin Thorborg

Ferie giver overblik, har jeg oplevet. Hvis man er vild med det, man laver, er ferie ikke altid det, man gider. Men efter min ferie i 2011 ville jeg fortælle, hvorfor pausen gjorde mig skarpere.

Ferie giver overblik, når hverdagen fylder for meget

Jeg har lagt mærke til hos mig selv, at travlhed kan tage pladsen fra kreativiteten. Man farer rundt, ordner ting og har arbejdet hele dagen. Men når nogen spørger, hvad man har udrettet, kan det være svært at svare.

Når jeg er mere afslappet, begynder de nye idéer at komme. Jeg kan se tingene ovenfra og opdage, at noget af det, jeg har brugt en hel uge på, kunne være gjort enklere, overladt til andre eller helt undværet.

Travlhed er ikke det samme som at flytte noget

For mig kan det at hænge fast i små detaljer være et tegn på, at jeg har mistet det store billede. De små opgaver er overskuelige, mens de store spørgsmål er sværere at tage fat på.

Det gælder om at spørge, hvad der gør livet lettere for kunderne eller for en selv. Den slags tanker får jeg ikke nødvendigvis, når jeg sidder på kontoret i fjorten timer og føler mig effektiv.

Kom så langt væk, at du kan holde fri

Jeg har selv været slem til at springe ferien over og har svært ved at lade computeren være. I videoen fortæller jeg, at jeg dengang godt kunne lide krydstogter, fordi det var dyrt at komme på nettet. Så kunne der gå flere dage uden mails.

Når jeg lå i solen og begyndte at kede mig lidt, kom afstanden til hverdagen. Det gav mig mulighed for at se, hvad jeg burde skære væk, hvor jeg manglede hjælp, og hvad jeg skulle fokusere på.

Så hold din ferie. Prøv at bruge computeren så lidt som muligt og giv dig selv plads til at se på livet og arbejdet udefra. Det er min erfaring, at det er dér, jeg får øje på de ting, som virkelig gør en forskel.

Innovation begynder med at gøre livet lettere

Jeg har været på ferie, og derfor er der gået lidt tid siden min sidste video. Jeg vil ikke fortælle om selve ferien, men om det, jeg oplever, når jeg får afstand til hverdagen: Jeg får mere blik for, om jeg bruger min energi rigtigt.

Det gælder både skoleopgaver, iværksætteri og arbejdet som chef på et mejeri eller hvad fanden man ellers laver. På en måde handler innovation om at springe over, hvor gærdet er lavest. Ikke om at sjuske, men om at finde en smartere vej til et resultat.

Hvad har verden brug for? Hvad kan gøre livet lettere for andre mennesker? Og hvad kan gøre livet lettere for mig selv? Det er sådan nogle spørgsmål, der kan føre til nye idéer. Men når jeg er træt, frustreret og optaget af den daglige rutine, får de spørgsmål ikke meget plads.

En hel dag med travlhed og næsten intet resultat

Jeg kender det selv, og andre har fortalt mig det samme: Man har været af sted hele dagen, arbejdet og faret rundt. Man føler sig presset og kan have ondt i maven. Men hvis nogen spørger, hvad man har lavet, er det svært at huske noget, der virkelig har flyttet en.

Det er en grim erkendelse. Man har haft sindssygt travlt, men når man tænker ærligt tilbage, har man måske ikke udrettet en skid. Travlheden fylder hele dagen, selv om resultatet er meget lille.

Når jeg får ordnet ting og kan mærke, at der er styr på situationen, begynder jeg at slappe af. Så kommer de frække tanker og nye idéer. Jeg bevæger mig op i helikopteren og ser på arbejdet ovenfra.

Derfra kan jeg opdage, at en opgave, jeg brugte den sidste uge på, måske kunne være overladt til andre for få penge. Måske skulle den slet ikke have været lavet. Eller måske kunne jeg have fået et bedre resultat på en tiendedel af tiden med en anden fremgangsmåde. Det er muligheder, jeg får øje på, når jeg kommer fri af rutinen.

De små detaljer kan blive et skjulested

Jeg bruger også danske politikere som et skarpt eksempel i videoen fra 2011. Jeg synes, de kan sidde og rode med ligegyldige detaljer, mens de store problemer i landet får lov til at sejle. Det er min frustration over det politiske arbejde dengang.

Men du kan måske genkende noget lignende hos en chef eller kollega. Der bliver brugt meget energi på planer, budgetter eller en lille detalje i hjemmesidens design. Min tanke er, at den overdrevne optagethed af detaljer kan vise, at overblikket er væk.

Jeg prøver også at opdage det hos mig selv. Når det store billede bliver hårdt og uoverskueligt, er det rart at kunne tage fat i noget småt. Jeg kan flytte et komma i en danskopgave eller få bogholderiet til at stemme. Det er afgrænsede ting, jeg kan overskue, selv om jeg ikke ved, hvad jeg skal stille op med den større situation. Mine erfaringer med at prioritere som leder fortæller jeg om i Min vej som leder.

Det kan give en følelse af at være effektiv, men jeg skal stadig spørge mig selv, om det er de opgaver, der gør forskellen.

Derfor passede et krydstogt mig godt dengang

Sommeren nærmer sig i denne video fra maj 2011. Min opfordring er at få holdt nogle gode ugers ferie og komme ordentligt væk. Mange travle mennesker og iværksættere gør det ikke, og jeg har selv været slem til at springe ferien over.

Min største udfordring er computeren. Jeg har meget svært ved at lade den være. Derfor kunne jeg dengang godt lide at tage på krydstogt. Det lyder eksotisk, men jeg oplevede ikke nødvendigvis selve ferien som særlig dyr.

Det var derimod dyrt at komme på nettet ude på skibet. Jeg overdriver i videoen og siger en milliard kroner i minuttet. Jeg var for nærig til at betale, og så kunne der gå flere dage, hvor jeg hverken modtog eller besvarede mails.

Når jeg ligger i en liggestol i solen og begynder at kede mig lidt, får jeg netop den afstand. Jeg kan se på mit liv og arbejdet i stedet for hele tiden at være midt i det.

Fjorten timer på kontoret skaber ikke i sig selv den næste Skype

Det er efter min erfaring dér, jeg kan skære det dårlige væk, fokusere på det rigtige og finde ud af, hvor jeg har brug for hjælp. Det gælder både virksomheden, en lederstilling og skoleopgaver.

At sidde fjorten timer på kontoret og føle sig skide effektiv med kommaer, debet og kredit er ikke i sig selv det, der afgør, om man skaber den næste Skype. Jeg vil gerne bruge tiden på det, der virkelig gør en forskel, og ferien hjælper mig med at se, hvad det er.

Og så kan du nyde, at det også regner her i Florida, hvor jeg står og fortæller det. Der er trods alt 22 grader, men regn er der sgu. Hav det rigtig godt, og hold nu din ferie.

De bedste hilsner

Martin

Kommentarer

  1. God pointe! Den vil jeg tage til mig.

    Var ellers lige kreativ, tænkte på en Thorborg Apps der kunne fungere som vækkeur, så kunne du lige komme med 45 sekunders opsang inden dagen starter 😉

    Kh Cammilla

  2. Hej Martin
    Hold op, hvor har du bare ret. Jeg oplever nøjagtig det samme – sidste år, da jeg var 1 uge i Thailand med min søn og vi lå og flød ved poolen, jokede jeg med, at jeg faktisk burde kunne trække sådan en ferie fra i mit firma, fordi en masse super gode ideer pludselig kom væltende 😉
    Hav en dejlig dag "overthere"
    De bedste hilsner
    Maj Wismann

  3. Hej Martin,

    Dette er en af dine allerbedste podcasts, hvis ikke den bedste.

    Rigtig god pointe og hvor har du ret – jeg har selv været der flere gange :-/

    Stor hilsen
    /Brian
    Der lige har skrabet is af bilen, så glæd du dig over regnvejret 😉

  4. Hej.

    Lyder rigtigt.

    Nu da ferien snart nærmer sig, vil jeg denne prøve at holde rigtig ferie, hvilket vil sige at undgå at tænke på diverse arbejdsprojekter mens jeg sidder i vandkanten 🙂

    God ide med en Thorborg app 🙂

  5. Tak. Har selv tendens til at glemme at holde fri og ferie. Elsker mit arbejde så meget, at jeg ikke føler, at jeg arbejder, men at jeg leger. Men du har ret. Hjernen har virkelig godt af "stand by" i ny og næ. Tadaaaa enerGitte.dk

  6. Det er faktisk netop noget af det jeg fokuserer allermest på at indterpe hos mine kunder. Ikke specifikt i relation til ferie, men mere helikopterblik og mindre drift…

    Jeg ved godt, at driften skal klares, men pointen er, at hvis man formår at bevare overblikket, så bliver driften automatisk væsentlig mere effektiv og dermed er der mere tid til udvikling og vækstskabende tiltag. Og i den forbindelse er ferie naturligvis et væsentligt element på samme måde som weekenden er det i løbet af en arbejdsuge. Og så er det i øvrigt ret nemt at booke en forlænget weekend i ny og næ, hvis batterierne skal lades op… Det er som regel rigtig godt givet ud 🙂

  7. Ferie = clearet hovedet, og dermed har man energi og tænker mere klart… Ingen kan tænke 100% klart, hvis de er stresset eller presset…