Gå til indhold

Du skal ikke være bange

· Martin Thorborg

Du skal ikke være bange. Der er problemer med klima, forurening, krig og piss og lort, men min holdning er, at verden, når alt kommer til alt, ikke er så slem.

Det betyder ikke, at jeg synes, du bare skal lade stå til. Jeg vil have dig til at gøre noget frem for at gå rundt og være bange.

Du skal ikke være bange — jeg husker frygten fra 80’erne

Da jeg var ung i 80’erne, var jeg helt sikker på, at jeg ville dø i en atomkrig. Jeg husker det som så voldsomt, at Danmarks Radio lavede udsendelser om, hvad man skulle gøre, hvis atomkrigen kom.

Jeg husker også frygten for syreregn og for, at den ville ødelægge jorden. Når jeg ser tilbage, er min oplevelse, at vi på en eller anden måde fandt løsninger på de problemer, der dengang fyldte så meget.

Det er baggrunden for min opfordring: Gør noget, men lad være med at være fucking bange. Vil du læse videre om mine råd til unge og deres livsvalg, kan du læse Skab din egen succes.

Videoen er fra marts 2023.