Gå til indhold

Sådan sælger jeg på Facebook

· Martin Thorborg

At sælge på Facebook begynder for mig med en målgruppe og en relation. Hvis jeg løbende giver folk noget, de kan bruge, kan jeg også indimellem fortælle om en vare eller en ydelse. Men tilliden skal bygges op og passes på.

Mange tror man ikke kan sælge på Facebook og de tager fejl.
Her er lidt tips og tricks til hvordan jeg selv gør det.

Ha’ en super mandag!

De bedste hilsner

Martin

 

Videoen er fra maj 2013. Tallene, beskrivelserne af Facebook og min rytme for opslag fortæller om mine erfaringer og den måde, jeg arbejdede på dengang.

Ja, du kan sælge på Facebook

Jeg får indimellem spørgsmålet, om man kan sælge via Facebook. Mit korte svar er ja.

Jeg ser to problemer: Nogle er gode til at skaffe følgere, men får ikke solgt noget. Andre virksomheder er gode til at sælge, men har ikke en målgruppe, som følger dem.

Det hjælper ikke, at du har mange følgere, hvis der ikke er en relation. En konkurrence kan godt få folk ind, men jeg ser størst værdi i mennesker, som faktisk er interesserede i det, du laver.

Hvem er det, du vil hjælpe?

Begynd med at finde din målgruppe. Hvor gamle er de? Hvad interesserer de sig for? Og hvad kan du gøre for dem?

Min primære målgruppe er iværksættere, virksomhedsejere og mennesker, som drømmer om at skabe noget selv. Der er også andre, som følger mig på grund af min energi, og det er jeg glad for. Men jeg tænker især på dem, der er eller vil være selvstændige.

Derfor deler jeg citater, opmuntrende videoer, interessante artikler og måske en god mail, jeg har fået. Kriteriet er, om det har værdi for dem.

Hvert opslag bruger lidt af relationen

Hvis jeg lægger en ligegyldig reklame op for at tjene lidt penge, kan det måske give en indtægt. Men det slider også på relationen.

Nogle af dem, der i forvejen er i tvivl om, hvorvidt det er interessant at følge mig, vælger måske at gå. Bliver jeg ved, kan jeg også slide på dem, som ellers godt kan lide mit indhold.

Når jeg poster, forstyrrer jeg folk. Den forstyrrelse skal være noget værd de fleste gange.

Det tog mig tre-fire år

I videoen fortæller jeg, at det har taget mig tre-fire år at bygge en følgerskare på omkring 16.500 op. Andre kan gøre det hurtigere. Det kan jeg ikke fortælle dig opskriften på.

Til gengæld føler jeg, at responsen er god. Jeg har ikke særlige tal at underbygge den følelse med, men jeg oplever, at mange af dem, der følger mig, læser og reagerer.

En million følgere er ikke meget værd, hvis kun 20 interesserer sig for det, du laver. Jeg foretrækker en reel interesse frem for et stort tal uden indhold.

En rigtig samtale kan også skabe opmærksomhed

Jeg har netop bedt folk om idéer til nye videoer. Først og fremmest gør jeg det, fordi jeg har brug for inspiration.

Men det giver også nye følgere. Når folk reagerer hos mig, kan deres venner dengang se det og måske blive nysgerrige. Jeg nævner eksempler på 20-60 nye følgere, når jeg beder om den slags input.

Det er en erfaring fra den tid, ikke en garanti. Min pointe er at få folk til at deltage i noget, som også har en reel værdi.

Et salg kan være andet end en vare

Måske hvert tiende eller femtende opslag har jeg noget, jeg gerne vil sælge eller anbefale.

Jeg bruger Ebbe fra Onlinefabrikken som eksempel. Han har arbejdet på Thorborg.tv og givet siden et flot nyt design. I denne video beskriver jeg, hvordan omtale også er en del af værdien, han får ud af at arbejde for mig til en god pris.

Jeg kan nævne ham på Facebook eller i en video. Nogle ser arbejdet og får måske lyst til at kontakte ham om deres egen hjemmeside. De nye kunder kan betale ham i kroner, som han kan bruge til huslejen.

Hvis hvert andet opslag var en vennetjeneste eller en reklame, ville folk falde fra. Men når jeg ellers leverer gratis videoer og inspiration, mener jeg, at de bedre kan acceptere en anbefaling af Agera, Dinero eller Ebbe indimellem.

Jeg sammenligner det med aviser og blade: De giver målgruppen indhold og har reklamer imellem.

Vær tålmodig og hold fast i relevansen

Facebook er for mig en langsigtet indsats. Jeg fortæller, at næsten ingen så mine første 50-60 videoer på YouTube. Hvis du forventer det store resultat efter en måned, bliver du let skuffet.

Min rytme dengang er at forsøge at dele noget interessant en til tre gange om dagen. Men hvis jeg ikke har noget godt, vil jeg hellere lade være.

Træn blikket for din målgruppe. Ser du noget interessant på gaden, kan du tage et billede. Finder du en god artikel, et citat eller en video, kan du dele det. Tænk hele tiden på, om det er noget for de mennesker, du vil nå.

Vær åben om det, du sælger

Indimellem kan du så fortælle om dit foredrag, din bog eller noget andet, du gerne vil sælge.

Men lad være med at tage folk ved næsen. Vær åben og ærlig. Der er ikke noget galt med at sælge sine varer. Det bliver et problem, hvis du spammer for ofte eller prøver at skjule hensigten.

Så kan du miste troværdigheden. Min tilgang er at opbygge relationen, give værdi og passe på tilliden. Har du andre gode erfaringer, så del dem gerne, så vi kan lære af hinanden.

Læs også E-pusher om at sælge på nettet og skabe relationer til kunderne.

Kommentarer

  1. Jeg tror at din succes på Facebook skyldes, at du er meget nærværende og taler så direkte til din målgruppe, næsten som på tomandshånd 🙂 Det styrker troværdigheden og gi'r power til dine budskaber og lyst til at høre mere 🙂

  2. Fedt – tak ! Det var lige hvad jeg gik og tænkte på. Tror snart jeg må holde noget ferie, så jeg kan se alle de andre videoer, og blive endnu mere inspireret 🙂

  3. Super fedtindlæg. Elsker tanken om den langsigtede strategi på det hurtigste medie. Er selv i gang med flere forskellige pages og snakker hele tiden med mine partnere om værdien i vedholdenhed og relevans. Vi regner med at poste dagligt – men er 3 gange om dagen ikke meget, selv om man har noget relevant?

  4. Et facebook lavpraktisk tip.

    Apropos det at få flere "likers" – så er der mange fra vores målgruppe på Facebook, der gerne vil have flere af dem. Derfor holder vi en event i samarbejde med en lokal tøjbutik (det er jo kvinderne der vil frem på FB), hvor vi lover at man ved deltagelse i eventen får 30 nye interessante likers på sin FB side.
    Hvordan..? meget simpelt.

    Vi forventer 40-50 deltagere. Vi har en IPad fremme under eventen og i løbet af eventen får deltagerne muligheden for at "like" de sider, som deltagerne ejer.

    Så enkelt er det.

    Go dag, dbh. Grith Mandrup-Poulsen